SIA "Eco Baltia grupa" aicina piedalīties sociālajā kampaņā „Pieķer būvgružotāju! II”

21.05.2015

buvgruzi2015.jpg

Ar nelegālās būvgružu izgāztuves sakopšanu Ādažu novadā šodien tiek uzsākta sociālā kampaņa „Pieķer būvgružotāju! II”. Pērn aizsāktās kampaņas mērķis ir novērst nelegālo būvgružu izgāšanu dabā, veicināt piegružoto vietu sakopšanu, kā arī iestrādāt stingrākas prasības un kontroles mehānismus normatīvajos aktos būvgružu apsaimniekošanai. 

Pēdējos gados nelegālo būvgružu izgāztuvju skaits Latvijā arvien pieaug, kas skaidrojams ar valsts ekonomikas atlabšanu un līdz ar to arī aktīvāku būvniecību. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2014.gadā, salīdzinot ar 2013.gadu, būvniecības apjomi pieauga par 8,1%, tostarp ēku būvniecības apjoms palielinājās par 33,7%.

Māris Simanovičs, SIA „Eco Baltia grupa” valdes priekšsēdētājs: „Pērn kampaņas „Pieķer būvgružotāju!” laikā iedzīvotāji bija ļoti aktīvi un ziņoja par vairāk nekā 30 apjomīgām būvgružu izgāztuvēm. Viena no tām bija Salaspilī, kuru mūsu uzņēmums arī sakārtoja. Neapšaubāmi, situācija ar nelegālām izgāztuvēm veidojusies, jo ne būvnieki, ne būvgružu apsaimniekotāji nevēlas maksāt par būvgružu noglabāšanu poligonos un izvēlas lētāko ceļu – izgāzt tos mežā vai pļavā. Lai šo jautājumu sakārtotu, jau pagājušajā gadā kampaņas laikā iesniedzām priekšlikumus normatīvo aktu izmaiņām, kā rezultātā tika izveidots Būvgružu pārvadātāju reģistrs. Taču, lai šos kontroles mehānismus sakārtotu un pilnveidotu, arī šogad turpinām kampaņu un strādājam pie jauniem ierosinājumiem”.

Tā kā būvgružu izgāztuves parasti veidojas vietās, kur aktīvāk notiek būvniecība, tad lielākās problēmas ar nelegālo būvgružu izgāztuvēm ir Pierīgā, kā arī ap lielākajām Latvijas pilsētām.
Pašreiz Latvijā nav izveidota pilnīga sistēma, lai varētu nodrošināt būvniecībā radušos atkritumu uzskaiti un kontroli, tādēļ vides aizsardzības kontrolējošām iestādēm nav iespējams nodrošināt tādu būvniecības atkritumu savākšanas un pārvadāšanas kontroli, lai nepieļautu vides aizsardzības prasībām neatbilstošu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un šo atkritumu nelegālu apglabāšanu tam neparedzētās vietās. Tādēļ viens no kampaņas mērķiem ir pievērst likumdevēja uzmanību problēmai, kas ir nozīmīga valsts galvaspilsētā un apkārtējos novados.

Ingmārs Līdaka, LR 12. Saeimas deputāts un vides eksperts: „Mums ļoti tīk runāt par Latviju kā teju vai “zaļāko” valsti pasaulē. Jā, Latvija tik tiešām ir zaļa! Tik to zaļumu vietām grūti saredzēt aiz būvgružu kalniem un dažu cilvēku “zaļums” noslīcis alkatības un nevīžības purvā. Un būvgružu tonna nav mežā izmesta pudele, kas vairāk aizskar mūsu estētiskās jūtas, nevis apdraud vides kvalitāti un dzīvniekus. Būvgruži ir ķīmisko vielu kokteilis, kas, dabā nonākdams, ir neprognozējams un bīstams. Ļoti gribētos redzēt vaigā tos ļaudis, kas uzspļauj ne tikai vispārpieņemtām normām, bet arī piegāna aku, no kuras pašiem jādzer, tāpēc aicinu – “Pieķer būvgružotāju!””

Kampaņas „Pieķer būvgružotāju! II” noslēgumā SIA „Eco Baltia grupa” sagatavotos priekšlikumus par būvgružu aprites uzraudzības pilnveidi un iesniegs tos atbildīgajām iestādēm. Tāpat kampaņas ietvaros tiks publicēti dažādu speciālistu skaidrojoši un izglītojoši raksti par nelegālo būvgružu problēmu valstī, nepieciešamajiem risinājumiem un iespējām, kā legāli no tiem atbrīvoties.

Kampaņa norisināsies no 21.maija līdz 18.jūnijam, un iedzīvotāji arī šogad ir aicināti iejusties vides reportieru ādā un ziņot par nelegālo būvgružu vietām, sūtot savus foto vai video. Iesūtīt foto un/vai video var kampaņas mediju partneriem – LTV1 raidījumam „Vides fakti” uz e-pasta adresi - videsfaktiem@gmail.com un portāliem „Delfi.lv”, „Delfi.ru” uz e-pasta adresi aculiecinieks@delfi.lv

Aktīvākie vides reportieri, kuri būs atklājuši un paziņojuši par apjomīgākajām vai vairākām nelegālo būvgružu vietām, saņems balvas no SIA „Eco Baltia grupas”.

Pasākumā piedalās akcijas „Pieķer būvgružotāju! II” vēstnesis Ingmārs Līdaka, SIA „Eco Baltia grupa” valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Tavars, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore – Inga Koļegova, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs - Edgars Putra, AS „Latvijas Valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, Lielās Talkas organizatore – Vita Jaunzeme un Ādažu novada pašvaldības priekšsēdētājs - Māris Sprindžuks.

Kampaņas „Pieķer būvgružotāju! II” informatīvie partneri: LTV1 raidījums „Vides Fakti”, portāls „Delfi”.

buvguzotajs2015min.jpg

 buvgruzotajs2015_1_mini.jpg    

buvgruzotajs2015_2min.jpg

Foto: Andris Barbans

Papildu informācija:
Dace Jansone
„Eco Baltia grupa”
Korporatīvās komunikācijas direktore
Mob. tālr. +371 28655072
e-pasts: dace.jansone@ecobaltia.lv

Juridiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Faktiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Tel: +371 67 409 828
Fakss: +371 67 84 37 65
E-pasts: info@ecobaltia.lv