14.10.2014
Divi sabiedrībā populāri un iemīļoti aktieri – Artūrs Skrastiņš un Vita Balčunaite – Latvijā nebijušā sociālā projektā iejutušies šķirošanas konteineru jeb zvanu ādās. Oktobra sākumā divas dienas ikviens garāmgājējs pie Dailes teātra varēja aprunāties ar šķirošanas konteineriem, kuri runāja un aicināja šķirot Latvijā iemīļoto aktieru balsīs.
Skrastiņš un Balčunaite kā šķirošanas konteineri pievērsa garāmgājēju uzmanību atkritumu šķirošanai, kā arī pateicās tiem iedzīvotājiem, kuri šķiro atkritumus. Skrastiņš bija iejuties stikla šķirošanas konteinera zaļajā ādā, bet Balčunaite – plastmasas dzeltenajā konteinerā. Ar slēptajām kamerām tika nofilmēts video, kurā piefiksēts cilvēku pārsteigums un emocijas, kad no konteineriem viņus uz ielas uzrunā cilvēku balsis: http://ej.uz/Zvaniruna.
Šķirošanas konteineri tika aprīkoti ar īpašām tehnoloģijām, kas spēj sajust cilvēku tuvošanos un arī reaģēt uz konteinerā iemestu pudeli.
Sociālo akciju organizēja „Eco Baltia grupa” un AS „Latvijas Zaļais punkts”, lai pateiktos iedzīvotājiem, kuri šķiro atkritumus. Divu dienu laikā šajos runājošajos konteineros tika sašķirotas 275 kilogrami stikla un plastmasas pudeļu, kas ir 3.5 reizes vairāk nekā šajos pašos konteineros divās dienās ikdienā.
„Eco Baltia grupas” mājaslapā www.ecobaltia.lv izveidota sadaļa „Zvani runā”, kurā pieejama šķirošanas vietu karte ar „Eco Baltia grupas” vides apsaimniekošanas uzņēmumu (SIA „Eko Kurzeme”, PSIA „Jumis” un SIA „Eco Baltia Vide”) nodrošinātajiem vairāk nekā 430 šķirošanas konteineriem un šķirošanas laukumiem. Papildu tam AS „Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar partneriem visā Latvijā kopumā nodrošina vairāk nekā 2400 šķirošanas vietas un vairāk nekā 65 šķirošanas laukumus.
Jaunākā statistika liecina, ka vidēji viens Latvijas iedzīvotājs gadā rada ap 300 kilogramiem atkritumu (Eurostat 2012.gada dati), bet kopumā gada laikā visi Latvijas iedzīvotāji kopā rada 600-700 000 tonnas sadzīves atkritumu. Sadzīves atkritumos aptuveni 30% jeb 210 000 tonnas veido izlietotais iepakojums, ko ērti var šķirot publiski pieejamajos konteineros.
Latvijā ir viens no Eiropas Savienībā sliktākajiem rādītājiem sadzīves atkritumu otrreizējā pārstrādē – vidēji 80-90% atkritumu joprojām nonāk poligonos, kamēr Eiropas Savienībā vidēji zem 60% (Eurostat 2012.gada dati). Latvija ir apņēmusies līdz 2020.gadam pārstrādāt vismaz 50% no sadzīves atkritumiem.
Saskaņā ar šā gada pavasarī veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultātiem ikdienā atkritumus šķiro 37% Latvijas iedzīvotāju, bet 64% iedzīvotāju būtu gatavi to darīt, ja viņu pašvaldībā un apkārtnē tiktu nodrošināta tam nepieciešamā infrastruktūra.