PSIA „Jumis” investē 49 000 eiro Siguldas atkritumu infrastruktūras attīstībā

23.07.2015

DSC_0076_samazinata.jpg

Lai veicinātu atkritumu šķirošanu Siguldā, sadarbojoties Eco Baltia grupas uzņēmumam PSIA „Jumis” ar Siguldas domi (koncesijas līguma ietvaros), pilsētā izveidots astoņu šķiroto atkritumu savākšanas punktu tīkls. Katrā punktā izvietoti jauna veida pazemes konteineri stikla un plastmasas šķirošanai.

Projekts īstenots, piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējumu. Tā kopējās izmaksas sasniedza 48 991 eiro, no kuriem 19 644 eiro ir Kohēzijas fonda līdzfinansējums.

Māris Simanovičs, „Eco Baltia grupa” valdes priekšsēdētājs: „Esam gandarīti, ka veiksmīgi pabeigts nozīmīgs projekts, kas Siguldas iedzīvotājiem ļaus daudz ērtāk šķirot atkritumus, kā arī tiem, kuri to nedara, liks aizdomāties par šķirošanas nozīmīgumu. Tagad pilsētnieki varēs izmantot jauno infrastruktūru, kas ļauj samazināt konteineru skaitu, kas jānovieto zemes virspusē, un to pašu daudzumu nekaitīgi uzkrāt zem zemes. Kopumā šis projekts ir liels solis pretī sakārtotai un skaistai Latvijai, un, cerams, ka arvien vairāk pašvaldību sekos Siguldas piemēram un domās par to, kā attīstīt un organizēt atkritumu šķirošanu un atkritumu savākšanas infrastruktūru pilsētvidē.”

Pazemes dalīto atkritumu konteineri Siguldai būs jaunums, kas sniegs virkni priekšrocību. Pirmkārt, pazemes šķirošanas konteineru ietilpība ir 3 m3, un vasarās, kad ir aktīvā tūrisma sezona, vairs nebūs problēmu ar lielo atkritumu apjomu, īpaši ar plastmasas pudelēm. Tos arī vajadzēs retāk izvest. Tas savukārt samazinās atkritumu savākšanas mašīnu kustību, kas varētu traucēt Siguldas iedzīvotāju un pilsētas viesu atpūtu. Otrkārt, konteineri izgatavoti no LLDPE plastmasas, kas ir ļoti izturīga pret triecieniem un mitrumu. Treškārt, katrs konteiners ir aprīkots ar ciešu vāku, kas neļaus vasaras laikā izplatīties nepatīkamai smakai, kā arī atkritumiem nevarēs piekļūt dzīvnieki un putni.

No šķirošanas konteineriem savāktie atkritumi tālāk nonāks dažādos Eco Baltia grupas uzņēmumos. Plastmasa tiks pārstrādāta AS „PET Baltija” vai SIA „Nordic Plast”, ražojot otrreizējās izejvielas – plastmasas pārslas vai granulas, - savukārt SIA „Eko Reverss” nodrošinās atkritumu apstrādi un pārdošanu, jo Latvijā pagaidām nav rūpnīcas, kas pārstrādātu stikla pudeles.

Jeļena Zarandija, Siguldas domes izpilddirektore, izsaka pateicību PSIA “Jumis”  par paveikto Siguldas labiekārtošanā un infrastruktūras uzlabošanā, kā arī vēlmi sadarboties turpmāk, veicinot Siguldas novada iedzīvotāju izpratni par atkritumu šķirošanas nozīmību vides aizsardzībā un apstākļus, kuros tas ir ērti izdarāms.

Kopumā jaunais atkritumu dalītās savākšanas punktu tīkls nodrošinās pakalpojumu vairāk nekā 18 tūkstošiem iedzīvotāju, kas ir 2% no visa atkritumu apsaimniekošanas reģiona iedzīvotājiem un iekļauj pilnīgi visus Siguldas iedzīvotājus.
Vietās, kur izvietoti pazemes konteineri, līdz šim atradās jau ierastie šķirošanas konteineri plastmasai un stiklam - dzeltenie un zaļie zvani. Tos no šīm vietām noņems un pārcels citviet, kā rezultātā šķirot atkritumus būs vēl ērtāk un vienkāršāk.

Kaspars Zakulis, AS „Latvijas Zaļais punkts” direktors: „Siguldas spertais solis, atkritumu šķirošanas veicināšanai pilsētā, ir ļoti nozīmīgs. Tālab saku „Paldies!” gan Siguldas pašvaldības vadībai, gan PSIA „Jumis” par to, ka tik lielu uzmanību pievēršat atkritumu šķirošanas jautājumam. Pazemes konteineri ir lielisks risinājums Siguldai kā tūrisma pilsētai, ņemot vērā, ka tie izskatās labi un lieliski pilda savu funkciju. To apliecina pētījumi Ziemeļvalstīs, kur pazemes konteineri guvuši nedalītu atzinību. Taču pats svarīgākais – jaunā šķiroto atkritumu savākšanas punktu tīkla izveides rezultātā šķirošanas konteineru skaits Siguldā tikai pieaugs. Uzskatu, ka ik vienai Latvijas pašvaldībai būtu jārīkojas līdzīgi. Tad Latvija no valsts ar vienu no augstākajiem poligonos noglabājamo atkritumu rādītājiem kļūtu par zaļāko valsti Eiropā, kas nepiesārņo vidi un gūst ieņēmumus no atkritumu otrreizējās pārstrādes.”

Kopumā 16 pazemes stikla un plastmasas šķirošanas konteineri astoņos šķirošanas punktos Siguldā tiks izvietoti: Raiņa ielā 3B, Pils ielā14A, Puķu ielā 4, Pils ielā 16, Leona Paegles ielā 21, Pils ielā 10, Lazdu ielā 2 (‘’Peltes’’) un pie kafejnīcas “Bucefals”.

Projekta „Šķiroto atkritumu dalītās savākšanas punktu (pazemes konteineru) izveide Siguldas novadā” Nr. 3DP/3.5.1.2.3/13/APIA/CFLA/015

Papildu informācija:
Dace Jansone
SIA „Eco Baltia grupa”
Korporatīvās komunikācijas direktore
Mob. tālr.: +371 28655072
e-pasts: dace.jansone@ecobaltia.lv

 

Juridiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Faktiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Tel: +371 67 409 828
Fakss: +371 67 84 37 65
E-pasts: info@ecobaltia.lv