Par 3,2 miljoniem eiro taps jauna atkritumu šķirošanas rūpnīca Liepājas reģionā

30.07.2015

IMG_3235_EBG_sam.jpg

„Eco Baltia grupa” uzņēmums SIA „Eko Kurzeme” uzsāk jaunas atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecību Grobiņas novada sadzīves atkritumu poligonā „Ķīvītes”. Rūpnīca apkalpos Liepāju un tai piegulošos novadus, un ik gadu tajā paredzēts sašķirot ap 8000 tonnu sadzīves atkritumu.


Sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca tiek būvēta ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Kopējās projekta izmaksas lēšamas 3,2 miljonu eiro apmērā, no kuriem 1,28 miljoni eiro ir Kohēzijas fonda līdzfinansējums un 1,95 miljoni eiro - SIA “Eko Kurzeme” ieguldījums rūpnīcas būvniecībā.


Māris Simanovičs, „Eco Baltia grupa” valdes priekšsēdētājs: „Šodien mēs uzsākam vērienīgu projektu – atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecību, kas ir nopietns solis „Eco Baltia grupa” attīstībā. Šī būs mūsu pirmā atkritumu šķirošanas rūpnīca un arī vērienīgākais investīciju projekts šogad. Tieši atkritumu šķirošanas rūpnīcas mums ir ļoti nepieciešamas, jo neskatoties uz to, ka Latvijā cilvēki arvien biežāk izvēlas šķirot, poligonos joprojām nonāk tūkstošiem tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu. „Eco Baltia grupa” misija ir: „Atrast vērtību katrā lietā!” Ir svarīgi saglabāt mūsu valsts resursus, un beidzot jāapzinās, ka atkritumi arī ir resurss, kas ir gudri jāizmanto!”


Jauno rūpnīcu plānots pabeigt jau šā gada novembrī, un jau līdz gada beigām tā ar pilnu jaudu uzsāks savu darbu. Ņemot vērā, ka jaunā rūpnīca vietējiem iedzīvotājiem spēs nodrošināt ap 20 jaunu darba vietu, tā labvēlīgi ietekmēs arī visa novada ekonomiku.


Rūpnīcā tiks izmantotas arī jaunākās tehnoloģijas, tostarp Latvijā vienīgais līdz šim zināmais optiskais šķirotājs, kas atkritumu šķirošanu padarīs vienkāršāku un ātrāku. Tas ar gaismas stara palīdzību uz slīdošās lentas spēs atpazīt un nošķirot no kopējā atkritumu apjoma četru veidu plastmasas materiālus.


“Atkritumu šķirošana ir pirmais solis pretī to pārstrādei, savukārt Vides aizsardzības un reģionu attīstības ministrijas mērķis panākt, lai līdz 2020.gadam tiktu pārstrādāta vismaz puse Latvijā radīto sadzīves atkritumu. Parasti par atkritumiem mēs domājam kā par kaut ko lieku un nevajadzīgu, taču sašķiroti un pārstrādāti tie var kļūt par izmantojamu resursu. Pasaulē dažādu izejvielu pieejamība mazinās un ražotāji aizvien domā, kā optimizēt produktu izmaksas – otrreizējās izejvielas var risināt abas šīs problēmas,” sacīja Vides aizsardzības un reģionu attīstības ministrs Kaspars Gerhards.


Latvijas Republikas Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komitejas sekretārs Edvards Smiltēns uzsvēra šī projekta nozīmību kā paraugu sadarbībai starp uzņēmējiem, pašvaldību un ministriju, kad ar kopīgiem spēkiem rasts atbalsts atkritumu pārstrādātājiem, investējot rūpnīcās, nevis sadzīves atkritumu poligonos.


Savukārt Liepājas domes izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens un Grobiņas domes priekšsēdētājs Aivars Priedols izteica pateicību uzņēmīgiem uzņēmējiem, kas veicina atkritumu šķirošanas kultūras attīstību rūpēs par dabu un mūsu pēctečiem.
Plānots, ka, šķirojot atkritumus rūpnīcā, tiks iegūti tādi otrreizēji izmantojamie materiāli kā papīrs un kartons, plastmasa, melnie metāli, krāsainie metāli, minerāli inertie materiāli un RDF materiāli (no atkritumiem atgūts kurināmais - Refuse Derived Fuel). Tie materiāli, kurus iespējams pārstrādāt Latvijā, tiks nogādāti uz attiecīgajām otrreizējās pārstrādes rūpnīcām, savukārt tos, kurus Latvijā vēl nav iespējams pārstrādāt, eksportēs.


Andris Karlsons, SIA „Eko Kurzeme” izpilddirektors: „Ņemot vērā, ka rūpnīca tiek būvēta jau esošā atkritumu poligona teritorijā, tai uzsākot darbu, ietekme uz vidi būs labvēlīga, jo SIA „Eko Kurzeme” savāktie poligonā ienākošie atkritumi tiks sašķiroti, no tiem atdalot tos, kurus iespējams nosūtīt otrreizējai pārstādei. Kopumā atkritumu apjoms, ko noglabās poligonā, samazināsies, kas ne vien palīdzēs pildīt Eiropas Savienības direktīvās noteikto, bet, galvenais, labvēlīgi ietekmēs apkārtējo vidi.”

Foto: http://on.fb.me/1ODApV9

Papildus informācija:
Dace Jansone
“Eco Baltia grupa”
Korporatīvās komunikācijas direktore
Mob. tālr. +371 28655072
dace.jansone@ecobaltia.lv

Juridiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Faktiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Tel: +371 67 409 828
Fakss: +371 67 84 37 65
E-pasts: info@ecobaltia.lv