Latvijas Zaļā punkta un “Eco Baltia grupas” ekskursiju programmā piedalījušies vairāk nekā 400 skolēni

16.06.2020

Neskatoties uz Covid-19 ieviestajiem ierobežojumiem neskaitāmās jomās un norisēs valstī, Latvijas skolās noslēdzies 2019./2020. mācību gads. Tā laikā līdz pat martā ieviestajam ārkārtas stāvoklim valstī “Eco Baltia grupa” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu īstenoja izglītojošu vides lekciju un ekskursiju programmu. Tajā  piedalījās aptuveni 400 audzēkņi no vairāk nekā 20 Latvijas skolām. Ekskursiju laikā skolēni guva padziļinātu ieskatu vides apsaimniekošanas un atkritumu pārstrādes nozarē, kā arī piedalījās viktorīnā, sacenšoties zināšanās ar citām skolām par dažādiem vides jautājumiem. Augstākos rezultātus viktorīnā parādīja privātā Montesori sākumskola “Pētnieki”, atbildot pareizi uz teju visiem viktorīnas jautājumiem.

IMG-20191023-WA0019.jpg

SIA “Eco Baltia grupas” valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs: “Svarīgi, ka bērni un jaunieši draudzīgu attieksmi pret vidi iemācās jau mazotnē. Mainoties laikam, kad pasaule virzās uz aprites ekonomikas iedzīvināšanu, izglītota jaunatne būs kā nākotnes pamats ilgtspējīgākai attīstībai gan katra personīgā, gan dažādu nozaru līmenī. Mēs redzam, ka skolēni jau tagad ir zinoši un ieinteresēti jautājumos par vides saglabāšanu un pareizu atkritumu šķirošanu, kā arī pārstrādes procesiem. Lai arī drošības apsvērumu dēļ klātienes ekskursijas mūsu rūpnīcās  ir atceltas, esam jau sākuši darbu pie alternatīvu apzināšanas virtuālā vidē, lai nākamajā mācību gadā varam turpināt sekmīgi iesākto."  

Skolēnu ekskursijas notika “Eco Baltia grupas” otrreizējo izejvielu pārstrādes rūpnīcās – PET pudeļu pārstrādes rūpnīcā “PET Baltija”, Jelgavā, un dažādu plastmasas iepakojumu pārstrādes rūpnīcā “Nordic Plast” Olainē, kā arī vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” šķirošanas centrā Rumbulā.

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis: “Diendienā sadarbībā ar partneriem strādājam pie tā, lai pēc iespējas vairāk sašķiroto izejvielu nonāktu otrreizējā apritē. Paralēli tam būtisks darbs tiek ieguldīts sabiedrības informētībā, jo viens ir uzlikt atkritumu šķirošanas konteineru, taču jau pavisam kas cits - radīt izpratni cilvēkiem par to, kāpēc svarīgi šo tvertni izmantot un šķirot atkritumus. Mūsu pieredze rāda, ka bieži vien bērni ir tie, kuri pēc mūsu vadītājām ekskursijām un semināriem sāk jaunas tradīcijas ģimenē, tostarp, arī atkritumu šķirošanu. ”

Ekskursiju laikā skolēni atbildēja uz desmit viktorīnas jautājumiem par pareizu atkritumu šķirošanu, otrreizējo izejvielu pārstrādi, dažādu atkritumu veidu sadalīšanās laiku dabā un citiem tematiem. Kopumā viktorīnā bija iespēja iegūt 40 punktus.  Visaugstāko rezultātu sasniedza privātā Montesori sākumskola “Pētnieki”, kuras 4., 5., un 6.klases skolēnu komanda ieguva 38 punktus. Vidējais iegūtais punktu skaits starp visiem dalībniekiem bija 30,8.

“Viena no mūsu skolas pamatvērtībām ir atbildība pret sevi un vidi, kurā dzīvojam, tas ietver gan skolas vidi, gan jebkuru vietu, kur dzīvojam un atpūšamies. Bieži ar skolēniem runājam, ka rūpes par pasauli ap mums sākas ar it kā pavisam nelieliem ieradumiem, piemēram, auduma maisiņa un personīgās ūdens pudeles lietošanu, bet skolēniem patīk runāt arī par globālām tēmām, piemēram, okeānu piesārņojumu un dažādu dzīvnieku sugu apdraudējumiem. Arī skolā cenšamies šķirot atkritumus, popularizēt „Zero waste” ideju un dot dažādiem jau lietotiem materiāliem un lietām otro iespēju. Ekskursija un nodarbība rūpnīcā „Pet Baltija” Jelgavā bija brīnišķīgs papildinājums jau skolā apgūtajam, vienlaikus, tā bija iedvesmojoša pieredze – redzēt un labāk izprast procesu, kurā no dzēriena pudeles top noderīgs un tālāk izmantojams izejmateriāls. Esam ļoti iepriecināti par labajiem rezultātiem viktorīnā, sevišķi tāpēc, ka spilgti atceros, ar kādu degsmi skolēni tajā piedalījās,“ pauž privātās Montesori sākumskolas “Pētnieki” 4.,5. un 6.klases skolotāja Kristīne Ozoliņa.

Ņemot vērā valstī un visā pasaulē notiekošo saistībā ar Covid-19, “Eco Baltia grupas” un Latvijas Zaļā punkta rīkotās skolēnu ekskursijas klātienē 2020./2021.gada pirmajā semestrī nenotiks, taču plānots sagatavot piedāvājumu attālinātām nodarbībai, par ko informācija būs pieejama jaunā mācību gada sākumā.

 

2019./2020.gada ekskursiju viktorīnu rezultāti:

Vieta

Skola/klase

1.

Montesori sākumskola “Pētnieki” – 4.,5.,6.klašu grupa

2.

Jelgavas pamatskola “Valdeka” – 6.klase

3.

Jelgavas pamatskola “Valdeka”

4.

Ikšķiles vidusskola – 6.d klase

5.

Skrundas vidusskola - 6.b klase

6.

Ikšķiles vidusskola - 6.b klase

7.

Jelgavas pamatskola “Valdeka “ - 7.klase

8.

Salgales pamatskola - 4.klase

9.

Dobeles sākumskola

10.

Lībagu sākumskola - 3.un 4.klase

11.

Jelgavas Spīdolas skola

12.

Ulbrokas vidusskola – 3.c klase

13.

Ādažu Valdorfa skola – 9.klase

14.

Rīgas Lietuviešu vidusskola – 8.b klase

15.

Mālpils vidusskola - 2.a klase

16.

Mālpils vidusskola - 3.a klase

17.

Jelgavas 4.sākumskola

 

SIA “Eco Baltia grupa” ir lielākā vides apsaimniekošanas uzņēmumu grupa Baltijā, kas nodrošina pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu no atkritumu savākšanas līdz otrreizējo izejvielu pārstrādei. Grupā ietilpst vides apsaimniekošanas, otrreizējo izejvielu savākšanas un izlietotā iepakojuma pārstrādes uzņēmumi – „Latvijas Zaļais punkts”, „Eco Baltia vide”, „Eko Kurzeme”, „Jumis”, „PET Baltija”,  „Nordic Plast” un „Eco Teh Baltia”.

AS „Latvijas Zaļais punkts” ir pieredzes bagātākā ražotāju atbildības organizācija Latvijā, kura rūpējas par izlietotā iepakojuma un videi kaitīgo preču šķirošanas, savākšanas un pārstrādes sistēmu izveidi visā Latvijas teritorijā. „Latvijas Zaļā punkta” vīzija ir veidot Latviju kā valsti bez atkritumiem, kurā  viss tiek sašķirots, pārstrādāts un visam tiek atrasta vērtība.

Juridiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Faktiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Tel: +371 67 409 828
Fakss: +371 67 84 37 65
E-pasts: info@ecobaltia.lv