Ar "Eco Baltia" atbalstu uzsāk vēsturiskās filmas "Melānijas hronika" uzņemšanu

23.01.2013

Piektdien, 25.janvārī, režisors Viesturs Kairišs kopā ar radošo komandu sāk spēlfilmas „Melānijas hronika” filmēšanu pēc Melānijas Vanagas autobiogrāfijas „Veļupes krastā” motīviem. Topošā filma būs pirmā Latvijā uzņemtā spēlfilma, kas vēstīs par staļinisma represijām un Baltijas tautu deportāciju.

Filmas projekta uzsākšanai ir piesaistīti gan valsts, gan privāto ziedotāju līdzekļi, starp kuriem ir arī „Eco Baltia” ziedojums
.

Pirmajā filmēšanas posmā tiek uzņemti filmas ziemas kadri, kam atbilstoša vieta atrasta Zilupē, kur uzbūvēts Sibīrijas ciemata un ēku Tjuhtjehtā atveidojums. Galvenās lomas atveidošana uzticēta šveiciešu aktrisei Sabīnei Timoteo, kas piedalīsies arī pirmo ziemas epizožu filmēšanā, filmēšanā piedalās arī latviešu aktrises Maija Doveika un Jana Čivžele un vēl 35 aktieri no Ludzas un Rīgas. Kā viena no ainām, kas tiks uzņemta šajā filmēšanas posmā, ir 1942. gada ziema izsūtījumā un izsūtīto latviešu Ziemassvētku svinību vakars bargajos Sibīrijas apstākļos barakā.

Režisora Viestura Kairiša darbs ir nozīmīgs ne tikai kā būtiska Latvijas vēstures posma un latviešu autobiogrāfiskās literatūras ekranizējums, bet arī nozīmīgs darbs Latvijas kino. „Latviešu kino šie notikumi nekad vēl nav aplūkoti ārpus ideoloģiskā konteksta, bet tieši kino ir viens no būtiskākajiem kultūras elementiem, kas veido nacionālo identitāti. Tā ir Latvijas nācijai svarīga un būtiska filma šobrīd un arī nākotnē, jo sociālās atmiņas pārmantojamība ir tā, kas nosaka mūsu vērtības un dzīvotspēju," ir pārliecināta filmas producente Inese Boka-Grūbe.

Filmu studija „Mistrus Media” darbu pie Viestura Kairiša spēlfilmas „Melānijas hronika” uzsāka 2011. gadā. Patlaban filmas projektam Nacionālais kino centrs ir piešķīris 50 000 latu, taču pateicoties sabiedrības atsaucībai par Latvijas kultūrai un sociālai atmiņai nozīmīgās filmas veidošanas atbalstītājiem kļuvuši privātie ziedotāji – Rasma un Juris Siliņi, Līga Gauguleo, Dace Kozlovska un Elīna Kalniņa, kā arī uzņēmumi SIA „ARKOGINTS” un AS „Eco Baltia”.

„Pirms septiņdesmit gadiem pret mūsu valsti un tautu tika veikts šausmīgs noziegums. Šis pāridarījums vēl joprojām nav nosodīts, nav piedots, tas vēl joprojām gruzd gandrīz katras latviešu ģimenes atmiņā. Ir tikai viens veids kā to pārvarēt – godīgi, atklāti un pietiekoši izrunāties. Cietušajiem izrunāt savu sāpi, vainīgajiem lūgt piedošanu un tādējādi visiem gūt sirdsmieru. Uzsākt šādu sarunu nav viegli, politiķi un varas cilvēki baidās to darīt jau trīs paaudzes. Ticam, ka mākslas darbs, ko iecerējusi radošā komanda, kalpos par nožēlas un piedošanas procesa katalizatoru. Eco Baltia rūpējas ne tikai par apkārtējās vides tīrību un sakoptību, mēs esam arī patiesi savas valsts patrioti, tādēļ ar lielu pārliecību atbalstam šo projektu,” par uzņēmuma atbalstu filmas tapšanā stāsta AS „Eco Baltia” valdes loceklis Viesturs Tamužs.

Filmas komanda ir režisors un scenārists Viesturs Kairišs, operators – Gints Bērziņš, filmas māksliniece – Ieva Jurjāne, filmas producenti – Inese Boka-Grūbe, Aiva Sīmane, Gints Grūbe.

Filmas kopējais finansējums plānots 700 000 lati. Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais kinocentrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ar topošās filmas projektu var iepazīties mājaslapā www.melanijashronika.lv, savukārt ar videorullīti no topošās filmas provēm – http://youtu.be/EdHNbUMPrOc.

Filmu plānots pabeigt 2014. gada vasarā.

Juridiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Faktiskā adrese:
Krasta iela 105, Rīga, LV-1019
Tel: +371 67 409 828
Fakss: +371 67 84 37 65
E-pasts: info@ecobaltia.lv