18.12.2019
Skolu audzēkņiem dodoties pelnītā atpūtā, Latvijas izglītības iestādēs noslēdzies 2019./2020. mācību gada pirmais semestris. Līdz ar to aizvadīta arī šogad pēdējā skolēnu vides ilgtspējas apmācību ekskursija, kuru savās otrreizējo izejvielu pārstrādes rūpnīcās kopš mācību gada sākuma organizē Baltijā lielākais vides apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmums SIA “Eco Baltia grupa” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu.
Pirmā mācību pusgada laikā “Eco Baltia grupas” PET pudeļu pārstrādes rūpnīcā “PET Baltija”, kā arī polietilēna plēvju un cietās plastmasas izstrādājumu pārstrādes rūpnīcā “Nordic Plast” kopā viesojušies vairāk nekā 230 audzēkņi, pārstāvot 17 mācību klases no dažādām skolām visā Latvijā. Dalībnieki bija ieradušies no Vecumnieku, Mālpils, Skrundas, Jelgavas, Ikšķiles novadiem, kā arī Rīgas un citām pilsētām.
“Eco Baltia grupas” valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs: “Ir daudz diskutēts par izglītības sistēmas reformu un nepieciešamību veidot kompetencēs balstītu mācību procesu. Esmu pārliecināts, ka praktiski apgūtās, dzīvē redzētās un iepazītās lietas daudz labāk uzsūcas mūsu atmiņā un rod jēgpilnāku pielietojumu nākotnē. Ekskursiju programma ir veids, kā mēs palīdzam mācību procesā ienākt kompetencēm, kas skolēniem noderēs gan mācību procesā, gan arī visā turpmākajā dzīvē. Tāpēc mūsu ekskursiju programma veidota gan kā informatīvs un skaidrojošs, gan arī iesaistošs process, caur kuru ļaujam bērniem pašiem domāt par savu individuālu rīcību, kā viņi ietekmē notiekošos procesus dabā un kā viņi var iesaistīties vides ilgtspējas veidošanā. Vienlaikus ceram, ka klātienē iegūtā pieredze jauniešos radīs interesi arī par pašu nozari kā nākotnes karjeras virzienu un darba iespējām tajā.”
Ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar pilnu atkritumu aprites ciklu, sākot ar atkritumu savākšanu, šķirošanu, pārstrādi, kā arī iespējām no atkārtoti radītajām izejvielām ražot jaunus izstrādājumus. Tāpat ekskursijās īpaša uzmanība vērsta uz aktuālajiem vides jautājumiem - klimata pārmaiņām, dabas resursu izsīkšanu, cilvēku ietekmi uz vidi, kā arī iespējām mainīt savus paradumus uz videi draudzīgākiem.
Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis: “Ir daudz un dažādu veidu, kā varam saudzēt apkārtējo vidi. Kāds izvēlās aktīvāk šķirot atkritumus, cits pārvietoties ar videi draudzīgāku transporta līdzekli, piemēram, velosipēdu, savukārt vēl kāds izvēlas ierobežot savus pirkumus lielveikalā vai pievienoties bezatkritumu dzīvesveidam. Lai arī iespēju ir daudz, sākt var kaut ar domu “Es gribu dzīvot tīrā vidē”, ko pēc tam jau soli pa solim īstenot savā ikdienā. Ekskursiju laikā pārstrādes rūpnīcās palīdzam skolēniem izprast klimata pārmaiņu norisi un cēloņus gan globālā, gan lokālā līmenī, apzinoties savu lomu kopējā ciklā.”
Viesošanās laikā dalībnieki piedalījās arī viktorīnā, kurā mērojās spēkiem ar citām klasēm, kas pieteikušās ekskursijai. Līdz šim visas klases parādījušas augstu sniegumu, tādējādi demonstrējot savu erudīciju sabiedrībā aktuālajos vides jautājumos. Kopējie rezultāti un atjautīgākā mācību iestāde un dalības klase tiks noteikta 2019./2020.mācību gada beigās.
Skolēnu ekskursijas “Eco Baltia grupas” pārstrādes rūpnīcās turpināsies arī nākamajā mācību semestrī, sākot ar janvāri. Plašāka informācija par norisi un pieteikšanos pieejama ŠEIT.
SIA “Eco Baltia grupa” ir lielākā vides apsaimniekošanas uzņēmumu grupa Baltijā, kas nodrošina pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu no atkritumu savākšanas un šķirošanas līdz otrreizējai izejvielu loģistikai, vairumtirdzniecībai un izejvielu pārstrādei. Grupā ietilpst vides apsaimniekošanas, otrreizējo izejvielu savākšanas un izlietotā iepakojuma pārstrādes uzņēmumi – „Latvijas Zaļais punkts”, „Eco Baltia vide”, „Eko Kurzeme”, „Jumis”, „PET Baltija”, „Nordic Plast” un „Eco Teh Baltia”.
AS „Latvijas Zaļais punkts” ir ražotāju atbildības organizācija Latvijā, kura rūpējas par izlietotā iepakojuma un videi kaitīgo preču šķirošanas, savākšanas un pārstrādes sistēmu izveidi visā Latvijas teritorijā. „Latvijas Zaļā punkta” vīzija ir veidot Latviju kā valsti bez atkritumiem, kurā viss tiek sašķirots, pārstrādāts un visam tiek atrasta vērtība.